ideal prorider 2008 vs 2009

43 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
geovagg
Απών/απούσα

Γεια σας παιδια. Ειμαι νεο μελος στο forum και οπως βλεπετε ειμαι σε διλλημα για αγορα ποδηλατου αναμεσα στο prorider 2008 και το 2009. Βασικά σε ενα μαγαζι που πηγα μου ειπαν να παρω το pro rider του 2008 γιατι και καλα δεν εχει βγει ακομα το pro rider του 2009, ομως απο οτι ειδα στην ideal, κυκλοφορει ηδη. Θελω να ρωτησω βασικα απο τα χαρακτηριστικα που εχουν αν αξιζει να περιμενω για το 2009 και να δωσω π.χ. 20 ευρω παραπανω ή ειναι το ιδιο και το 2008 και να παρω αυτο να τελειωνω(ρωταω γιατι δεν ξερω και πολλα απο ποδηλατα και περιφερειακα). Παραθετω απο την ideal τα χαρακτηριστικα του καθενως.

ideal pro rider 2008
Specifications
FRAME-SIZES
KINESIS #7005 T4/T6, 41/46/51/56cm
FORK-SHOCK
RST GILA-ML 100mm DISC, MECHANICAL CROWN LOCKOUT
RD-FD-SHIFTERS
DEORE-M531 RD, ALTUS-M310 FD
CRANKSET-BB
ALTUS-M311 FC, SHIMANO-UN26 BB, SHIMANO STs, SHIMANO-HG30 CASSETTE, HG CHAIN
BRAKES
SHIMANO-M421 V-BRAKES
WHEELS
SHIMANO-RM60 HUBS, DT STAINLESS SPOKES, DOUBLE WALL RIMS, KENDA 26*2.10 KOYOTE 30tpi TIRES

ideal pro rider 2009
Specifications
FRAME-SIZES
ALLOY 7005 T4 / T6, 38-41-46-51-56-61cm
FORK-SHOCK
RST GILA PRO-ML, LOCKOUT 100mm
TRANSMISSION
SHIMANO DEORE-M191 COMBINATION
BRAKES
SHIMANO ACERA V-BRAKES
WHEELS
RIMS-ALLOY DOUBLE WALL, HUBS-SHIMANO, TIRES-KENDA KOYOTE

ευχαριστω εκ των προτερων

υ.σ. ή μηπως να παρω το Strobe που ειναι αρκετα ποιο φτηνο?

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

πάρε όποιο σου αρέσει περισσότερο
για το strobe δεν το έχω δει για να κρίνω αν και απο τα λίγα που φαίνονται στο site θα προτιμούσα το Pro rider
:D

geovagg
Απών/απούσα

ευχαριστω για την απαντηση. μαλλον το 2008 θα παρω που ειναι ωραιο μαυρο, γιατι το 2009 ειναι ενα περιεργο κιτρινοπρασινο!!

Zendog
Εικόνα Zendog
Απών/απούσα

Oi diafores metaksi tous den ine tromeres opote pare opio sou aresi perisotero, alla min kitas to Strobe, ine arketa pio ftino podilato (apo apopsi periferiakwn).

geovagg
Απών/απούσα

τελικα αγορασα χθες το pro rider 2008 μαυρο. ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις σας.

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

καλές βόλτες να έχεις
και πάντα όρθιος

TziMmys
Απών/απούσα

Καλημέρα σας παιδιά και καλώς σας βρήκα. Είναι το πρώτο μου μήνυμα και συγνώμη που ξεκινώ με ερώτηση. Λοιπόν, είπα να αγοράσω και εγώ ένα MTB για λόγους υγείας και επειδή το κέντρο δεν το αντέχω ποια με αμάξι. Διάβασα πολλά από τα υπάρχοντα μηνύματα, το οδήγησα και κατέληξα να πάω στο pro rider. Η ερώτησή μου είναι να πάω για το 08 ή το 09? Η διαφορά τους είναι 30 ευρώ. Μικρή θα πείτε αλλά σεβαστή. Δίνουν κάτι ουσιαστικό αυτά τα λίγα παραπάνω ή όχι? Σας ευχαριστώ πολύ.

http://www.idealbikes.net/bike.php?bike=124

http://www.idealbikes.net/bike.php?bike=190

bluescorpion
Εικόνα bluescorpion
Απών/απούσα

TziMmys wrote:
Καλημέρα σας παιδιά και καλώς σας βρήκα. Είναι το πρώτο μου μήνυμα και συγνώμη που ξεκινώ με ερώτηση. Λοιπόν, είπα να αγοράσω και εγώ ένα MTB για λόγους υγείας και επειδή το κέντρο δεν το αντέχω ποια με αμάξι. Διάβασα πολλά από τα υπάρχοντα μηνύματα, το οδήγησα και κατέληξα να πάω στο pro rider. Η ερώτησή μου είναι να πάω για το 08 ή το 09? Η διαφορά τους είναι 30 ευρώ. Μικρή θα πείτε αλλά σεβαστή. Δίνουν κάτι ουσιαστικό αυτά τα λίγα παραπάνω ή όχι? Σας ευχαριστώ πολύ.

http://www.idealbikes.net/bike.php?bike=124

http://www.idealbikes.net/bike.php?bike=190[/quote]
ΜΤΒ??? ΓΙΑ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ? ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΠΑΡΕ ΤΟ ΜΕΓΚΙΣΤΟ !!!!http://www.idealbikes.net/bike.php?bike=205 99% KAΛΙΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΄

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

TziMmys wrote:
Καλημέρα σας παιδιά και καλώς σας βρήκα. Είναι το πρώτο μου μήνυμα και συγνώμη που ξεκινώ με ερώτηση. Λοιπόν, είπα να αγοράσω και εγώ ένα MTB για λόγους υγείας και επειδή το κέντρο δεν το αντέχω ποια με αμάξι. Διάβασα πολλά από τα υπάρχοντα μηνύματα, το οδήγησα και κατέληξα να πάω στο pro rider. Η ερώτησή μου είναι να πάω για το 08 ή το 09? Η διαφορά τους είναι 30 ευρώ. Μικρή θα πείτε αλλά σεβαστή. Δίνουν κάτι ουσιαστικό αυτά τα λίγα παραπάνω ή όχι? Σας ευχαριστώ πολύ.

http://www.idealbikes.net/bike.php?bike=124

http://www.idealbikes.net/bike.php?bike=190[/quote]

όποιο σου αρέσει περισσότερο
απλά στο παλιό μοντέλο να προσέξεις το μέγεθος να είναι το σωστό
και αν είναι να το πάρεις στο κέντρο
να του αλλάξεις λάστιχα και να βάλεις λεπτά λάστιχα χωρίς τακούνι

TziMmys
Απών/απούσα

bluescorpion wrote:

ΜΤΒ??? ΓΙΑ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ? ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΠΑΡΕ ΤΟ ΜΕΓΚΙΣΤΟ 99% KAΛΙΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ

Ευχαριστώ για τη πρόταση, αλλά θα επιμείνω στο mtb. Είχα πιτσιρίκος και δε νομίζω ποια να είναι τόσο κουραστικό για να πάω να κάνω 2-3 δουλειές και 2 βόλτες. Και μπορώ να το πάρω και αλλού ενώ το αντίστροφο δε γίνετε.

plannet wrote:

όποιο σου αρέσει περισσότερο
απλά στο παλιό μοντέλο να προσέξεις το μέγεθος να είναι το σωστό
και αν είναι να το πάρεις στο κέντρο
να του αλλάξεις λάστιχα και να βάλεις λεπτά λάστιχα χωρίς τακούνι

Είμαι 1.79 και 78 κιλά. Θα πάρω το large. Αυτό που λες για τα λάστιχα θα το έχω υπόψιν αλλά προς το παρόν λέω να μη το κάνω για θέμα κόστους. Θα το δοκιμάσω έτσι και αν δω ότι είναι τόσο πρόβλημα θα το ξαναδώ.
Στην ερώτησή μου, οι διαφορές δηλαδή από το 08 και το 09 δεν είναι σημαντικές, ε? Η αλήθεια είναι ότι και εμφανισιακά μου αρέσει περισσότερο το μαύρο του 08 αλλά είναι και φθηνότερο. Απλά λέω πως αν είναι καλύτερο του 09, να πάνε στα κομμάτια και τα 30 ευρώ παραπάνω.

orck
Απών/απούσα

το μοντελο του 09 υπαρχει και σε μαυρο, εαν το πρασινο δεν σου αρεσει
για διαφορες δεν ξερω

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

δοκίμασε και το Medium
για τα λάστιχα το κόστος ξεκινάει από τα 15-20 ευρό
:D

T4§©
Απών/απούσα

TziMmys wrote:
bluescorpion wrote:

ΜΤΒ??? ΓΙΑ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ? ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΠΑΡΕ ΤΟ ΜΕΓΚΙΣΤΟ 99% KAΛΙΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ

Ευχαριστώ για τη πρόταση, αλλά θα επιμείνω στο mtb. Είχα πιτσιρίκος και δε νομίζω ποια να είναι τόσο κουραστικό για να πάω να κάνω 2-3 δουλειές και 2 βόλτες. Και μπορώ να το πάρω και αλλού ενώ το αντίστροφο δε γίνετε.

plannet wrote:

όποιο σου αρέσει περισσότερο
απλά στο παλιό μοντέλο να προσέξεις το μέγεθος να είναι το σωστό
και αν είναι να το πάρεις στο κέντρο
να του αλλάξεις λάστιχα και να βάλεις λεπτά λάστιχα χωρίς τακούνι

Είμαι 1.79 και 78 κιλά. Θα πάρω το large. Αυτό που λες για τα λάστιχα θα το έχω υπόψιν αλλά προς το παρόν λέω να μη το κάνω για θέμα κόστους. Θα το δοκιμάσω έτσι και αν δω ότι είναι τόσο πρόβλημα θα το ξαναδώ.
Στην ερώτησή μου, οι διαφορές δηλαδή από το 08 και το 09 δεν είναι σημαντικές, ε? Η αλήθεια είναι ότι και εμφανισιακά μου αρέσει περισσότερο το μαύρο του 08 αλλά είναι και φθηνότερο. Απλά λέω πως αν είναι καλύτερο του 09, να πάνε στα κομμάτια και τα 30 ευρώ παραπάνω.


Κατά τη γνώμη μου καλύτερη αγορά είναι το 2009 επειδή η τιμή είναι μικρή και μετά θα πιάνει καλύτερη τιμή αν είναι 2009 και θέλεις να το πουλήσεις!

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

@τ4
σωστό και αυτό αν και τα περισσότερα shimano δεν αλλάζουν συχνά
δλδ μπορεί τα ανταλλακτικά του 2009 να είναι 2006 μοντέλο μιας και δεν έβγαλε κάτι καλύτερο

TziMmys
Απών/απούσα

Μάλλον θα πάω για το 08 τότε. Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά.

Κάτι ακόμα. Αυτά έχουν εγγύηση? Και πώς μπορώ να ξέρω ότι το ποδήλατο που θα πάρω θα έχει όλα τα ανταλλακτικά που πρέπει και δεν έχουν βάλει πάνω ό,τι τους βολεύει?

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

απλά κοιτάς τα χαρακτηριστικά που δίνει ο κατασκευαστής και κάνεις ένα έλεγχο

T4§©
Απών/απούσα

Η shimano έχει στην σειρά deore XT πολλά διαφορετικά.Δλδ στα σασμάν δεν έχει ένα αλλά τρία-τέσσερα.Κρατάει λοιπόν μερικά παλιά μοντέλα στην σειρά για να έχει και αρκετά φθηνότερα.Οι αλλαγές τους είναι συνήθως visual(αισθητικές).

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

@τ4
έχει 3 μοντέλα αλλά δεν είναι για λόγου παλεού καινούργιου
αλλά
έχει ένα το κανονικό
ένα το ανάποδο για τα dual control
και ένα το shadow
απλά βγάζει μαύρο και ασημι για ομορφιά

T4§©
Απών/απούσα

plannet wrote:
@τ4
έχει 3 μοντέλα αλλά δεν είναι για λόγου παλεού καινούργιου
αλλά
έχει ένα το κανονικό
ένα το ανάποδο για τα dual control
και ένα το shadow
απλά βγάζει μαύρο και ασημι για ομορφιά

Οκ. Αυτό με το Dual control δεν το κατάλβα!!!

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

είναι το σύστημα που αλλάζεις ταχύτητες με την μανέτα του φρένου
http://www.youtube.com/watch?v=R5ID3suA00s

T4§©
Απών/απούσα

plannet wrote:
είναι το σύστημα που αλλάζεις ταχύτητες με την μανέτα του φρένου
http://www.youtube.com/watch?v=R5ID3suA00s[/quote]
Φοβερό σύστημα δσεν το ήξερα!!!

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

όχι και τόσο
το έχω εγώ και δεν με εντυπωσίασε

SpyrosV
Εικόνα SpyrosV
Απών/απούσα

@TziMmys

Οπότε επικοινώνησα με την ideal, info@idealbikes.net και μου έστειλαν λεπτομερές αρχείο excel με όλα τα εξαρτήματα και τα τσέκαρα...

TziMmys
Απών/απούσα

Παιδιά πραγματικά σας ευχαριστώ όλους. Χαίρομαι που μπήκα σε τέτοια κοινότητα. Η αλήθεια είναι ότι δε μπορώ να αποφασίσω, αλλά τώρα κλείνω πιο πολύ για το 9άρι. Μου φαίνεται πως έχει καλύτερα χαρακτηριστικά. Έστειλα και εγώ mail στην ideal να μου δώσουν καμιά πληροφορία παραπάνω και το ξαναβλέπω. Δε θέλω να βιαστώ και για 30 ευρώ παραπάνω να χάσω ουσιαστικά πράγματα.

Edit
Και αν είναι εύκολο να ανεβάσεις το excel κάπου για να μπορεί να το κατεβάσει όποιος θέλει.

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

στείλε μου με mail το excel
markos25@hol.gr
:D

T4§©
Απών/απούσα

Και εμένα αν θέλεις και μπορείς.
tassos09@gmail.com

tomac4
Απών/απούσα

και dual control νομιζω οτι ειχα το 04
πρεπει να ειναι καινουργιο συστημα...
μπραβο μπραβο....
μαλιστα μαλιστα....

SpyrosV
Εικόνα SpyrosV
Απών/απούσα

@plannet (χαιρετώ την Μακεδονία)

@TziMmys
Πρώτα μπαίνεις: http://cycle.shimano-eu.com/publish/content/global_cycle/en/nl/index/pro... για να δεις τι υπάρχει στη σειρά της shimano XTR (Home > Products > Mountain Bike > XTR) ή στo πεδίο "Products" γενικά, για να διαλέξεις υποκατηγορία.
Μετά εδώ http://techdocs.shimano.com/techdocs/index.jsp και βλέπεις ΟΛΑ τα εξαρτήματα της shimano σε pdf μορφή, στην αναζήτηση γράφεις π.χ. "ST-M970" ή "ST-M975" για να δεις τι υπάρχει για XTR Dual Control.

Το καλό με την Ideal είναι ότι σου απαντούν εντός 1 ημέρας για οποιοδήποτε θέμα αφορά τα ποδήλατα τους αλλά και για τα εξαρτήματα shimano κλπ ανταλλακτικά που εισάγουν.
Τελικά δεν πήρα το ProRider αλλά το Μegisto, στην ίδια τιμή, γιατί περισσότερο διανύω ασφάλτινες αποστάσεις στην Αθήνα. (Για το Megisto είναι το excel.)

Οι υπεύθυνοι που γνωρίζω είναι:
Κοτσώνης για τα ideal - shimano
Φωτεινός για τα scott (nm2@idealbikes.gr)
Στο email γράφετε "Υπόψην τάδε..."

*** Μην βιαστείς να αγοράσεις -μιας και την ψάχνεις- δες & έλεγξε ώστε όταν αγοράσεις να είσαι 100% ευχαριστημένος!!!

Plannet
Εικόνα Plannet
Απών/απούσα

τον φωτεινό τον ξέρω έχω μιλήσει αρκετές φορές μαζί του
γενικότερα έχουν εξυπηρέτηση
είτε απευθείας είτε μέσο μεταποωλητη

SpyrosV
Εικόνα SpyrosV
Απών/απούσα

plannet wrote:
τον φωτεινό τον ξέρω έχω μιλήσει αρκετές φορές μαζί του
γενικότερα έχουν εξυπηρέτηση
είτε απευθείας είτε μέσο μεταποωλητη

Είναι ωραίο να μην μπορούν να σε παραμυθιάσουν... οι τριγύρω... και να ρωτάς την "πηγή" έχοντας πάντα κάνει την σχετική έρευνα αγοράς.
Στην Ideal ποτέ δεν σε γράφουν!
Προσφάτως τους ρώτησα για το υλικό των γράσων και μου είπαν "Λευκού Λιθίου/Ασβεστίου με Teflon (PTFE)" και σκεφτόμουν που έχει φτάσει η τεχνολογία... εγώ είχα μείνει στο SKF το κίτρινο γράσο για τα ρουλεμάν...

T4§©
Απών/απούσα

Ασε που μπορείς να συνενοηθείς εύκολα επειδή έχεις κοινή γλώσσα!!

contact