COMBO ride 31.01.10: άσφαλτος better than ever

135 σχόλια / 0 νέα/ο
Τελευταία δημοσίευση
george leo
Εικόνα george leo
Απών/απούσα

Κηφισιά, Αγιος Μερκούριος, Ιπποκράτειος Πολιτεία, Σφενδάλη, Μαλακάσα, Αγιος Στέφανος, Δροσιά, Κηφισιά

Κυριακή 31 Ιανουαρίου 2010
10:15 σταθμός ΗΣΑΠ Κηφισιάς
10:30 αναχώρηση (αυστηρά)

Επεκτείναμε λίγο σε χιλιόμετρα την πολύ όμορφη διαδρομή που σχεδίασε ο Γιώργος mbiker.ex (την πήγαμε και την ευχαριστηθήκαμε), αλλάζοντας τον δρόμο της επιστροφής…
Φεύγουμε από ΗΣΑΠ Κηφισιάς προς Ν.Ερυθραία, περνάμε την γέφυρα της Βαρυμπόμπης και μετά τις πρώτες κατηφορικές στροφές η μακριά ανηφορική ευθεία μικρής κλίσης που θα μας οδηγήσει στα πρώην βασιλικά κτήματα Τατοίου - πρώτη στάση ξεκούρασης
Μερικά ανηφορικά χιλιόμετρα ακόμα μέχρι το διάσελο στο Κατσιμίδι για να μας δωθούν οι πρώτες κατηφορικές ανάσες μέχρι την λίμνη της Αγίας Τριάδας στην Ιπποκράτειο Πολιτεία - δεύτερη στάση ξεκούρασης
Κατηφορίζουμε εύκολα και γρήγορα τις κορδέλες για τον σταθμό ΟΣΕ Σφενδάλης περνάμε κάτω από την Εθνική Οδό Αθηνών - Λαμίας για να καταλήξουμε από επαρχιακές μόνο οδούς σε Μαλακάσα, Πολυδένδρι, Αγιο Στέφανο - τρίτη στάση ξεκούρασης
Ολοκληρώνουμε τη διαδρομή μας με τα τελευταία χιλιόμετρα για Κηφισιά!

Η βόλτα είναι ομαδική, σχετικά εύκολη και καλή για ποδήλατα mtb, trekking, road
Συνολική απόσταση 55 χιλιόμετρα, διάρκεια +4 ώρες

Ο καιρός προβλέπεται αρκετά καλός με πολύ μικρή πιθανότητα ψιλόβροχου αλλά και διαστήματα ηλιοφάνειας, θερμοκρασίες γύρω στους 12 βαθμούς το μεσημέρι.

η διαδρομή: http://www.bikely.com/maps/bike-path/382868

ο καιρός: http://freemeteo.com/default.asp?pid=22&la=2&gid=258793&nDate=3 μας σιγοντάρει

Αξιολόγηση: 
0
Η αξιολόγηση σας: Κανένα
0
0 ψήφοι
jdar002
Εικόνα jdar002
Απών/απούσα

Κάποιος έχει ήδη αρχίσει να με σκουντάει... Απαιτεί να κατέβει από το stand και να ξεχυθεί στην άσφαλτο!!!

Με τέτοιες βόλτες-πρόκληση πάει και ο κυριακάτικος ύπνος...
Ο Σαββατιάτικος έχει εκλείψει προ πολλού (... ας είναι καλά το freeday).

Leo, King of the Combo Ride!

ΥΓ Κάτι παθαίνω όταν βλέπω τη λέξη 'άσφαλτος'... Επίτηδες το κάνεις!

Goldie
Εικόνα Goldie
Απών/απούσα

.....μα πως μοιάζει επιτέλους αυτος ο περιβόητος Εντυ?

george leo
Εικόνα george leo
Απών/απούσα

Goldie wrote:
.....μα πως μοιάζει επιτέλους αυτος ο περιβόητος Εντυ?

με τσιγκελωτό μουστάκι

didotou
Εικόνα didotou
Απών/απούσα

I'm inner than in!
(ελπιζω να μην την ξαναρπαξω οπως την προηγουμενη βδομαδα που την εβγαλα στο κρεβατι.)
τι να φορεσουμε εμεις;
και τι λαστιχο να φορεσουμε στα ποδηλατα;
τυπου cruising οπως αυτο :

[img]http://img2.pict.com/53/24/13/2648965/0/cruisertire.jpg[/img]
ή τυπου mtb οπως αυτο :

[img]http://img2.pict.com/4d/2d/92/2648968/0/schwalbelittlealbertp2369250.jpg...

didotou
Εικόνα didotou
Απών/απούσα

δηλαδη ρωταω σε περιπτωση που ξανα εχει χιονι, διοτι αλλιως προφανως τα cruiser.

John_K
Απών/απούσα

tha eimia k egw alla akoma den xero me ti

didotou
Εικόνα didotou
Απών/απούσα

αν τελικα προσανατολιστουμε λιγο πιο πολυ σε χωμα
δηλαδη αν περασουμε και μεσα απο τα βασιλικα
τοτε στο κατεβασμα Αγ.Μερκουριος-Σφενδαλη παιζει και εναλλακτικη διαδρομη ολο χωματοδρομος απαιχτος!
(προφανως παιζει και η υπερταβερνα με τα πανυπερπαϊδάκια)
ετσι γιατι μου τα θυμισε το αβαταρ του john_K
=ελεος πια μ'αυτα τα CAPTCHA-

mbiker.ex
Εικόνα mbiker.ex
Απών/απούσα

με προλάβατε γιατί θα ανακοίνωνα μια καινούργια διαδρομή έκπληξη!!!!
Δεν πειράζει όμως επιφυλάσσομαι για το άμεσο μέλλον.

george leo
Εικόνα george leo
Απών/απούσα

didotou wrote:
δηλαδη ρωταω σε περιπτωση που ξανα εχει χιονι, διοτι αλλιως προφανως τα cruiser.

cruiser και όλα καλά!

από ρούχα 3-layers για επάνω εάν έχεις ή fleece και μπουφάν κατά προτίμηση αδιάβροχο.
από κάτω αδιάβροχο περιτύλιγμα στο οποιοδήποτε παντελόνι/φόρμα.
παπούτσια ότι νάναι -εάν δεν έχεις shoe cover- το ίδιο θάναι
τουλάχιστον δεύτερες κάλτσες

τα παραπάνω εάν βρέξει, που δεν προβλέπεται. όμως η άσφαλτος μάλλον θα είναι βρεγμένη από χιόνι που θα λιώνει

το χειρότερο είναι βρεγμένη κάλτσα και βρεγμένο γάντι vs wind chill

george leo
Εικόνα george leo
Απών/απούσα

mbiker.ex wrote:
με προλάβατε γιατί θα ανακοίνωνα μια καινούργια διαδρομή έκπληξη!!!!
Δεν πειράζει όμως επιφυλάσσομαι για το άμεσο μέλλον.

Γιώργο βιάστηκα ίσως γιατί ήταν super την περασμένη Κυριακή. Τώρα με έβαλες σε αγωνία για την διαδρομή έκπληξη! θα αντέξω??

george leo
Εικόνα george leo
Απών/απούσα

didotou wrote:
αν τελικα προσανατολιστουμε λιγο πιο πολυ σε χωμα
δηλαδη αν περασουμε και μεσα απο τα βασιλικα
τοτε στο κατεβασμα Αγ.Μερκουριος-Σφενδαλη παιζει και εναλλακτικη διαδρομη ολο χωματοδρομος απαιχτος!
(προφανως παιζει και η υπερταβερνα με τα πανυπερπαϊδάκια)
ετσι γιατι μου τα θυμισε το αβαταρ του john_K
=ελεος πια μ'αυτα τα CAPTCHA-

Δημοσθένη, λέω να κρατηθούμε σε άσφαλτο all the way γιατί πολλά παιδιά θα έρθουν με ποδήλατα δρόμου. Ομως ΘΑ κανονίσουμε την διαδρομή που προτείνεις μετά τα οινοποιεία.
Προτάσεις να υπάρχουν, Κυριακές να μην χάνονται.

κάποιος να μας απαλλάξει από τα captcha please

mbiker.ex
Εικόνα mbiker.ex
Απών/απούσα

Free Image Hosting by FreeImageHosting.net

Goldie wrote:
.....μα πως μοιάζει επιτέλους αυτος ο περιβόητος Εντυ?

mbiker.ex
Εικόνα mbiker.ex
Απών/απούσα

To πετάλι να γυρίζει!!!!

george leo wrote:
mbiker.ex wrote:
με προλάβατε γιατί θα ανακοίνωνα μια καινούργια διαδρομή έκπληξη!!!!
Δεν πειράζει όμως επιφυλάσσομαι για το άμεσο μέλλον.

Γιώργο βιάστηκα ίσως γιατί ήταν super την περασμένη Κυριακή. Τώρα με έβαλες σε αγωνία για την διαδρομή έκπληξη! θα αντέξω??

mbiker.ex
Εικόνα mbiker.ex
Απών/απούσα

Από Κατσιμίδι, Κιούρκα αλλά είναι για λίγους. Δεν θα μπορέσουν να την κάνουν όσοι έρθουν. Γι'αυτό όπως λες κι εσύ ας κρατηθούμε σε άσφαλτο.

george leo wrote:
didotou wrote:
αν τελικα προσανατολιστουμε λιγο πιο πολυ σε χωμα
δηλαδη αν περασουμε και μεσα απο τα βασιλικα
τοτε στο κατεβασμα Αγ.Μερκουριος-Σφενδαλη παιζει και εναλλακτικη διαδρομη ολο χωματοδρομος απαιχτος!
(προφανως παιζει και η υπερταβερνα με τα πανυπερπαϊδάκια)
ετσι γιατι μου τα θυμισε το αβαταρ του john_K
=ελεος πια μ'αυτα τα CAPTCHA-

Δημοσθένη, λέω να κρατηθούμε σε άσφαλτο all the way γιατί πολλά παιδιά θα έρθουν με ποδήλατα δρόμου. Ομως ΘΑ κανονίσουμε την διαδρομή που προτείνεις μετά τα οινοποιεία.
Προτάσεις να υπάρχουν, Κυριακές να μην χάνονται.

κάποιος να μας απαλλάξει από τα captcha please

Nils
Εικόνα Nils
Απών/απούσα

mbiker.ex wrote:
Από Κατσιμίδι, Κιούρκα αλλά είναι για λίγους. Δεν θα μπορέσουν να την κάνουν όσοι έρθουν. Γι'αυτό όπως λες κι εσύ ας κρατηθούμε σε άσφαλτο.

george leo wrote:
didotou wrote:
αν τελικα προσανατολιστουμε λιγο πιο πολυ σε χωμα
δηλαδη αν περασουμε και μεσα απο τα βασιλικα
τοτε στο κατεβασμα Αγ.Μερκουριος-Σφενδαλη παιζει και εναλλακτικη διαδρομη ολο χωματοδρομος απαιχτος!
(προφανως παιζει και η υπερταβερνα με τα πανυπερπαϊδάκια)
ετσι γιατι μου τα θυμισε το αβαταρ του john_K
=ελεος πια μ'αυτα τα CAPTCHA-

Δημοσθένη, λέω να κρατηθούμε σε άσφαλτο all the way γιατί πολλά παιδιά θα έρθουν με ποδήλατα δρόμου. Ομως ΘΑ κανονίσουμε την διαδρομή που προτείνεις μετά τα οινοποιεία.
Προτάσεις να υπάρχουν, Κυριακές να μην χάνονται.

κάποιος να μας απαλλάξει από τα captcha please

molto interesante...

Nikosnikos
Εικόνα Nikosnikos
Απών/απούσα

Καλησπέρα και πάλι.Τα γάντια που είχατε την Κυριακή κρατούσαν τα χέρια σας ζεστά (Εμένα ναι,απλώς θα ήθελα κάτι πιο εύκαπτα)?Ισοθερμικές κάλτσες που μπορώ να βρω (το κατάστημα στην Λ.Πεντέλης δεν είχε)?Αντιανεμικό αδιάβροχο (για να είσαι ζεστός αρκεί από μόνο του ή χρειάζεται και ισοθερμικό θώρακος)?
Οσοι γνώστες,καταθέστε τις γνώμες σας και αν γίνεται και μαγαζί ή ιστοσελίδα όπου τέτοια εποχή θα βρεις ακόμα χειμωνιάτικα.

george leo
Εικόνα george leo
Απών/απούσα

Nikosnikos wrote:
Καλησπέρα και πάλι.Τα γάντια που είχατε την Κυριακή κρατούσαν τα χέρια σας ζεστά (Εμένα ναι,απλώς θα ήθελα κάτι πιο εύκαπτα)?Ισοθερμικές κάλτσες που μπορώ να βρω (το κατάστημα στην Λ.Πεντέλης δεν είχε)?Αντιανεμικό αδιάβροχο (για να είσαι ζεστός αρκεί από μόνο του ή χρειάζεται και ισοθερμικό θώρακος)?
Οσοι γνώστες,καταθέστε τις γνώμες σας και αν γίνεται και μαγαζί ή ιστοσελίδα όπου τέτοια εποχή θα βρεις ακόμα χειμωνιάτικα.

Καλτσούλες πάρε μάλλινες, αλλά έχε πάντα μαζί σου δεύτερο ζευγάρι.
Τα καλύτερα γάντια είναι fleece εσωτερικά με αντιανεμικό αδιάβροχο περίβλημα. είναι σχετικά λεπτά και εύχρηστα. με τα ποδηλατικά που είχα μαζί μου κρύωνα αλλά δεν τα είχα αγοράσει για αδιάβροχα.
Για σωστή προστασία σώματος χρειάζεσαι τρεις στρώσεις (onion dressing!).
στρώση 1: ισοθερμικό base layer
στρώση 2: middle layer ή fleece μακρυμάνικο τώρα το καταχείμωνο
στρώση 3: αντιανεμικό και water repelent μπουφάν, καλύτερα με υλικά που βγάζουν το ανθρώπινο steam out δίχως να αφήνουν τον αέρα να εισρέει. προσοχή στις ραφές και τα κάλυπτρα του φερμουάρ
Απαγορεύονται τα βαμβακερά ... ακούγεται περίεργο αλλά αυτά ευθύνονται για τα περισσότερα από τα κρυολογήματά μας.

Εκτός από το κατάστημα στα Μελίσσια, ρουχισμό θα βρεις και σε 3-4 μαγαζιά στο κέντρο (Ζ.Πηγής, Χαρ.Τρικούπη, Θεμιστοκλέους)
Αναλυτικότερες λεπτομέρειες συζητάμε από κοντά

Nikosnikos
Εικόνα Nikosnikos
Απών/απούσα

george leo wrote:
Nikosnikos wrote:
Καλησπέρα και πάλι.Τα γάντια που είχατε την Κυριακή κρατούσαν τα χέρια σας ζεστά (Εμένα ναι,απλώς θα ήθελα κάτι πιο εύκαπτα)?Ισοθερμικές κάλτσες που μπορώ να βρω (το κατάστημα στην Λ.Πεντέλης δεν είχε)?Αντιανεμικό αδιάβροχο (για να είσαι ζεστός αρκεί από μόνο του ή χρειάζεται και ισοθερμικό θώρακος)?
Οσοι γνώστες,καταθέστε τις γνώμες σας και αν γίνεται και μαγαζί ή ιστοσελίδα όπου τέτοια εποχή θα βρεις ακόμα χειμωνιάτικα.

Καλτσούλες πάρε μάλλινες, αλλά έχε πάντα μαζί σου δεύτερο ζευγάρι.
Τα καλύτερα γάντια είναι fleece εσωτερικά με αντιανεμικό αδιάβροχο περίβλημα. είναι σχετικά λεπτά και εύχρηστα. με τα ποδηλατικά που είχα μαζί μου κρύωνα αλλά δεν τα είχα αγοράσει για αδιάβροχα.
Για σωστή προστασία σώματος χρειάζεσαι τρεις στρώσεις (onion dressing!).
στρώση 1: ισοθερμικό base layer
στρώση 2: middle layer ή fleece μακρυμάνικο τώρα το καταχείμωνο
στρώση 3: αντιανεμικό και water repelent μπουφάν, καλύτερα με υλικά που βγάζουν το ανθρώπινο steam out δίχως να αφήνουν τον αέρα να εισρέει. προσοχή στις ραφές και τα κάλυπτρα του φερμουάρ
Απαγορεύονται τα βαμβακερά ... ακούγεται περίεργο αλλά αυτά ευθύνονται για τα περισσότερα από τα κρυολογήματά μας.

Εκτός από το κατάστημα στα Μελίσσια, ρουχισμό θα βρεις και σε 3-4 μαγαζιά στο κέντρο (Ζ.Πηγής, Χαρ.Τρικούπη, Θεμιστοκλέους)
Αναλυτικότερες λεπτομέρειες συζητάμε από κοντά


Ευχαριστώ Γιώργο για τις πληροφορίες.Ψάχνοντας στο διαδύκτιο έχω βρει διάφορα όπου παρουσιάζονται ως αδιάβροχα,απλώς δεν ξέρω τη γίνεται με το κρύο.Για να περιορίσω τα είδη της ποδηλασίας με απασχολούν κατα 80% οι κάλτσες,9% τα γάντια (αν δε βρω πιο εύκαμτα θα μείνω σε αυτά που έχω) και 11% σε όλα τα άλλα (αν τα άκρα μου είναι ζεστά δεν με νοιάζει τίποτα).
Χαρ.Τρικούπη είδα το AlpamayoPro.Αυτό εννοείς?Λέω αύριο να πάω μια βόλτα από ΄κει.

didotou
Εικόνα didotou
Απών/απούσα

μια και θα γυρνας στο κεντρο περνα και απο Πατησιων και Φερών οπως και απο Πατησιων και Μετσοβου (ειναι πολυ κοντα το ενα στο αλλο , εκει που καταληγει η Αλεξανδρας).

στο θεμα μας τωρα , ειδικα αφιερωμενο στο site μας:

CAPTCHA
Δυστυχώς χρειάζεται να βάζουμε τέτοιες σπαστικές ερωτήσεις, για την αποφυγή αυτόματων εγγραφών που οδηγούν σε τόνους spam...
K7fWS
Ποιος είναι ο κωδικός που εμφανίζεται στην εικόνα;: *
K7fWS
Enter the characters (without spaces) shown in the image.

και σ'ανωτερα με τα καπτσα παιδια!

vachalia
Απών/απούσα

Καλημέρα!

Ποιά θα είναι περίπου η μέση ωριαία ταχύτητα της διαδρομής; Για να ξέρω αν μπορώ να ακολουθήσω...

tkant
Εικόνα tkant
Απών/απούσα

http://www.podilates.gr/node/7808

didotou wrote:
=ελεος πια μ'αυτα τα CAPTCHA-

george leo wrote:
=κάποιος να μας απαλλάξει από τα captcha please

Έχει ανοιχτεί thread με θέμα "μετακόμιση σέρβερ και τι θα θέλατε στον καινούργιο"
Αν σας ενοχλεί και εσάς όσο κι εμένα, κάντε ένα σχόλιο εκεί ώστε να ενημερώσουμε τα παιδιά που ασχολούνται με το θέμα ότι το captcha ενοχλεί αρκετό κόσμο.

Αν δεν το πούμε, δεν το ξέρουν.

Καλές βόλτες. Ζηλεύω

george leo
Εικόνα george leo
Απών/απούσα

πήγαινε με την ευκαιρία και σε δύο μαγαζιά που βρίσκονται επί της Θεμιστοκλέους μεταξύ Σόλωνος και Ακαδημίας

πάντως οι κάλτσες που έχω πάρει από τα Μελίσσια με έχουν ικανοποιήσει απόλυτα με την προυπόθεση να είναι στεγνές από νερά!

george leo
Εικόνα george leo
Απών/απούσα

vachalia wrote:
Καλημέρα!

Ποιά θα είναι περίπου η μέση ωριαία ταχύτητα της διαδρομής; Για να ξέρω αν μπορώ να ακολουθήσω...

δύσκολο να πει κάποιος την ΜΩΤ,στις ανηφόρες από 5-8 και στις κατηφόρες κατά βούληση. στα ισιώματα το 12-15 είναι εφικτότατο από όλους.
Ενα όμως να θυμάσαι: δεν αφήνουμε κανένα πίσω, εκτός εάν είναι πραγματικά...πάπια!!!

george leo
Εικόνα george leo
Απών/απούσα

που είσαι ρε Θοδωρή, ειδικά για σένα έβαλα ώρα αναχώρησης 10:30 αυστηρά!!!

tkant
Εικόνα tkant
Απών/απούσα

Όποιος αργήσει σε αυτή τη βόλτα θα μαστιγωθεί δημόσια στη βρυσούλα, προς γνώση και συμμόρφωση οκνών και βαριεστημένων εγκεφάλων που αδυνατούν να σύρουν το κουρασμένο τους κορμί από το κρεβάτι τα πρωινά της Κυριακής.
Θοδωρής ο άτεγκτος.

Χα χα χα

Ωχ το CAPTCHA πάλι!

vachalia
Απών/απούσα

ΟΚ. Μ'αρέσει ο Daffy Duck -ειδικά όταν μιλάει- αλλά πάπια σίγουρα δεν είμαι! Ίσως ακολουθήσω.

Nikosnikos
Εικόνα Nikosnikos
Απών/απούσα

didotou wrote:
μια και θα γυρνας στο κεντρο περνα και απο Πατησιων και Φερών οπως και απο Πατησιων και Μετσοβου (ειναι πολυ κοντα το ενα στο αλλο , εκει που καταληγει η Αλεξανδρας) Θα βρεις πολυ ενδιαφεροντα εξοπλισμο για outdoor γενικοτερα.

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.Πήγα στη Μετσόβου,είδα κάποια πράγματα,δεν πήρα κάτι,έφυγα.Περισσότερο για περπάτημα και ορειβασία είχε.Την Φερών δεν την βρήκα.
george leo wrote:
πήγαινε με την ευκαιρία και σε δύο μαγαζιά που βρίσκονται επί της Θεμιστοκλέους μεταξύ Σόλωνος και Ακαδημίας

πάντως οι κάλτσες που έχω πάρει από τα Μελίσσια με έχουν ικανοποιήσει απόλυτα με την προυπόθεση να είναι στεγνές από νερά!


Πήγα Χαρ.τρικούπη και πήρα κάτι ισοθερμικές κάλτσες από το AlpamayoPro.Ε!από κει μέχρι Βριλήσσια (με ανηφόρα) τα ίδια σ...ά.Και με την μάλλινη από πάνω.
Θα τα πούμε το βράδυ.

kounoupis
Απών/απούσα

Τι ατυχια μονο την κυριακη θα ειναι το τμημα ειρηνη-κηφισια κλειστο.Οπως ειναι γνωστο τμημα φαληρο-καλλιθεα θα ειναι κλειστο μεχρι την 1 απριλιου(καθε μερα)

vachalia
Απών/απούσα

Θα ανέβει κανείς από Ειρήνη ποδηλατώντας; Είμαι άσχετη από δρόμους και δε θα τα καταφέρω μόνη. Help...

Nikosnikos
Εικόνα Nikosnikos
Απών/απούσα

vachalia wrote:
Θα ανέβει κανείς από Ειρήνη ποδηλατώντας; Είμαι άσχετη από δρόμους και δε θα τα καταφέρω μόνη. Help...

Εγώ θα ανέβω,δίπλα τα Βριλήσσια τσουπ και έφτασα.
George Leo ακυρώθηκε για απόψε δεν νομίζω και την Κυριακή!

contact